top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

W zakresie MDR można uzyskać interpretację podatkową


Powszechną praktykę jest odmawianie wydawania interpretacji podatkowych w zakresie przepisów dotyczących raportowania schematów podatkowych mimo że te przepisy są skomplikowane i niejednoznaczne.


Powyższa praktyka odmawiania wydawania interpretacji w zakresie MDR jest negowana przez sądy administracyjne. W takich sprawach zapadło już szereg wyroków korzystanych dla podatników. Można mówić o kształtowaniu się linii orzeczniczej w tym zakresie, korzystanej dla podatników.


W jednym z wyroków (wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 8.4.2020, sygn. I SA/Go 61/20) sąd wskazał, że przepisy dotyczące schematów podatkowych zostały umieszczone w Dziale III Ordynacji podatkowej zawierającym przepisy formułujące normy o charakterze materialnoprawnym, nie natomiast wśród przepisów postępowania podatkowego (argumentum a rubrica). Sama treść obowiązków dotyczących informacji o schematach podatkowych posiada cechy materialnoprawne. Przepisy te określają autonomiczne instytucje prawne o specyficznych cechach, których wystąpienie, aktualizuje obowiązki po stronie podatników. Normatywną treść regulacji dotyczących raportowania schematów podatkowych współtworzą przy tym regulacje zawarte w ustawach podatkowych, już bezpośrednio wyznaczające treść obowiązków podatkowych. Art. 86d § 1 Ordynacji podatkowej stanowi wprost o obowiązku nakładanym przez ustawę podatkową, wynika wprost z prawa i nie zależy od żądania organu podatkowego. Czynności narzucane podmiotom na podstawie ww. przepisu nie są czynnościami podejmowanymi w ramach postępowania podatkowego. Ich stosowanie nie dotyczy bowiem żadnego konkretnego postępowania podatkowego, praw i obowiązków strony w toku tego postępowani


19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page