Większość zmian miałaby wejść w życie od 1 czerwca 2023 roku, za wyjątkiem zmian w zasadach blokowania rachunków bankowych.
Wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie wstrzyma już biegu przedawnienia podatku.
Zaczną się przedawniać zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.
Pojawi się nowa przesłanka zawieszenia biegu przedawnienia. Będzie mieć zastosowanie, jeżeli wydana ma zostać decyzja z zastosowaniem międzynarodowej umowy podatkowej, ale wcześniej konieczne jest pozyskanie informacji z zagranicy.
Od 2024 roku - zmiany w blokowaniu rachunków przedsiębiorcom. Możliwe będzie również blokowanie rachunków oszczędnościowych, oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz rachunków terminowej lokaty oszczędnościowej. Możliwa będzie blokada do 96 godzin.
Nie będzie możliwy zwrot nadpłaty , gdy ciężar zawyżonej daniny poniósł konsument, płacąc więcej za towar i usługę, dzięki czemu sprzedawca nie poniósł finansowego uszczerbku.
Możliwe będzie umorzenie podatku jeszcze przed terminem jego płatności.
Osoba trzecia (wyręczyciel) będzie mogła zapłacić daninę za podatnika w wysokości do 5 tys. Zł.
Więcej organów będzie miało dostęp do akt i innych danych podatkowych objętych tajemnicą skarbową.
Możliwe będzie domaganie się zaległego podatku od członków zarządu, która została zlikwidowana w trakcie postępowania podatkowego.
Pojawi się instytucja kaskadowej odpowiedzialności członków zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej za zaległości takich podmiotów.
1Pojawi się nowe postępowanie uproszczone, które trwałoby maksymalnie 14 dni.
W sprawach cen transferowych możliwe będzie wydawanie decyzji cząstkowych czyli w zakresie części zobowiązania podatkowego.
Podwyższenie kar porządkowych.
Doprecyzowany ma być końcowy moment zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, gdy podatnik wnosi skargę do sądu administracyjnego. Będzie nim dzień doręczenia organowi podatkowemu akt sprawy wraz z odpisem orzeczenia sądu administracyjnego, ze stwierdzeniem jego prawomocności.
Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty, gdy wynika ona ze skorygowanego zeznania lub deklaracji.
Wpłaty podatnika z tytułu rozłożonej zaległości lub podatku będą zaliczane na poczet raty o najwcześniejszym terminie płatności.
Możliwe będzie dokonywanie zabezpieczeń podatkowych grupy VAT i podatkowej grupy kapitałowej na majątku ich członków.
Korespondencja podatkowa będzie mogła być nadawana również w jakiejkolwiek unijnej lub pozaunijnej placówce pocztowej przez unijny podmiot zajmujący się doręczaniem korespondencji.
Comentarios