top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

Polska spółka holdingowa (PSH) – korzystna interpretacja podatkowa

PSH została wprowadzona do ustawy o CIT na mocy Polskiego Ładu. Podstawowymi korzyściami PSH jest możliwość zwolnienia z opodatkowania 95% przychodów z dywidend otrzymywanych od spółek zależnych oraz całkowitego zwolnienia dochodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach zależnych.


Skorzystanie z reżimu PSH wymaga spełnienia szeregu przesłanek m.in. niekorzystanie ze zwolnień podatkowych, w tym zwolnień dywidendowych.


We wspomnianej interpretacji wskazano, że wnioskodawca w przeszłości korzystał ze zwolnień dywidendowych na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT. Podkreślił jednak, że PSH to podmiot, który m.in. „nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4”.


Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, zgadzając się ze stanowiskiem podatnika, stwierdzając, że „korzystanie ze zwolnień z art. 20 ust. 3 lub 22 ust. 4 ustawy o CIT przed datą wejścia w życie ustawy wprowadzającej nowy reżim holdingowy (tj. przed 1 stycznia 2022 r.) nie wpływa na możliwość stosowania zwolnień z nowego reżimu opodatkowania”.

22 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page