top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

Podatek u źródła - planowane zmiany na 2022 rok

W MF finalizowane są prace związane z przygotowaniem kompleksowego rozwiązania w postaci nowelizacji przepisów dotyczących zasad poboru podatku u źródła. Projekt przepisów stanowi element zmian podatkowych w Polskim Ładzie.


Zmiany w zakresie podatku u źródła polegają m.in. na zawężeniu zakresu przedmiotowego i podmiotowego stosowania procedury zwrotu podatku (ang. WHT refund). Jednocześnie mają na celu rozszerzenie zakresu opinii o stosowaniu zwolnienia na preferencje przewidziane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (tj. obniżone stawki podatku u źródła lub zwolnienie z obowiązku poboru podatku u źródła). Poszerzenie zakresu stosowania tego instrumentu na umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oznacza konieczność dodania stosownych regulacji do przepisów ustaw o PIT i CIT oraz zmianę nazwy samego instrumentu na opinię o stosowaniu preferencji.


Projekt przepisów w zakresie podatku u źródła powinien zostać opublikowany w przeciągu kilku tygodni. Po zakończeniu procesu legislacyjnego ustawa zostałaby ogłoszona najpóźniej w IV kwartale 2021 roku,


Nowelizacja przepisów w zakresie podatku u źródła powinna zatem obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.


Odpowiedź na interpelację nr 24182 w sprawie podatku u źródła

116 wyświetleń0 komentarzy

コメント


bottom of page