top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

Opodatkowanie zysków wypracowanych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem statusu podatnika CIT

Zyski wypracowane przez spółkę komandytową, przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT, nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowanie zysków spółki komandytowej, które spółka uzyskuje, nastąpi dopiero od 1 stycznia 2021 r. albo od 1 maja 2021 r., w zależności od tego, od którego dnia stanie się ona podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.


W przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy przejściowe zawarte w ustawie nowelizującej, m. in. art. 12 i 13, stanowiące, że zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, które zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy ta spółka była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowana na zasadach obowiązujących przez 1 stycznia 2021 r. (lub z zastosowaniem okresu przejściowego wydłużającym stosowanie starego stanu prawnego do dnia 30 kwietnia 2021 r.).


Interpretacja indywidualna z dnia 16.02.2021 r. w sprawie 0114-KDIP2-1-4010-442-2020-1-SP.

87 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page