top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

NSA neguje instrumentalne wszczynanie postępowań karno skarbowych

W dniu dzisiejszym Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowe orzeczenia (I FSK 128/20 i I FSK 42/20), które potwierdzają uprawnienia sądów administracyjnych do kwestionowania i instrumentalnego wszczynania postępowań karno skarbowych.


NSA wskazał, że organy podatkowe nie mogą zupełnie swobodnie wszczynać postępowań karnych jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zdaniem sądu bezpodstawne wszczęcie postępowania karnego skarbowego nie może wywoływać korzystnych skutków dla aparatu podatkowego, a jednocześnie niekorzystnych dla podatnika. Dlatego każde wszczęcie postępowania karnego skarbowego musi podlegać merytorycznej kontroli instancyjnej i sądowej.


Z nadużyciem mamy do czynienia wówczas, gdy postępowanie karne skarbowe wszczęte zostało na krótko przed upływem ustawowego terminu przedawnienia i następnie po wszczęciu tego postępowania nie zostały wykonane żadne czynności poza zawiadomieniem o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia. Wówczas można domniemywać, że postępowanie to wszczęto dla pozoru, w celu zawieszenia biegu przedawnienia. Rolą sądu jest przeciwdziałanie nadużyciu prawa, zwłaszcza, gdy dokonywane jest przez organ władzy.


To milowy krok w zwalczaniu nagannej praktyki organów podatkowych

190 wyświetleń0 komentarzy

Commenti


bottom of page