top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichał Zdyb

Czy certyfikat rezydencji dla spółki osobowej jest wystarczający dla zastosowania UPO?

Spółki osobowe są najcześciej podmiotami transparentny podatkowo, co oznacza że podatnikami podatku dochodowego w odniesieniu do zyski z tych spółek są wyłącznie wspólnicy spółek. Na gruncie polskich przepisów spółką transparentną podatkowo jest spółka cywilna, spółka partnerska oraz spółka jawna (po spełnieniu dodatkowych warunków.Co zrobić, jeżeli dokonujemy wypłat na rzecz zagranicznych spółek osobowych? Jak zastosować w odniesieniu do takiej spółki przepisy o unikaniu podwójnego opodatkowania?


Jeżeli zagraniczna spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego to podatnikiem podatku dochodowego w Polsce nie będzie Spółka niemiecka (spółka komandytowa) tylko jej wspólnik. Skoro zagraniczna spółka jest spółką transparentną zgodnie z przepisami prawa zagraniczego to podatnikami zamiast tej będą jej wspólnicy.


Reasumując, w sytuacji gdy polski podmiot wypłacający należność nie będzie posiadał certyfikatu rezydencji wspólników zagranicznej spółki osobowej tylko np. samej spółki to w przypadku niemieckiej spółki komandytowej przy wypłacie należności za wynajem maszyn produkcyjnych nie będzie można zastosować 5% stawki wynikającej z umowy polsko-niemieckiej.


Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26.04.2022 r. w sprawie 0111-KDIB1-2-4010-27-2022-1-ANK.


32 wyświetlenia0 komentarzy

コメント


bottom of page