Nie będzie zachwycony tym wpisem minister finansów…

Żeby jednak zagłodzić jego nerwy to zacytuję amerykańskiego sędziego i filozofa prawa Biling Learned Hand, który powiedział „Nikt nie ma obowiązku płacenia podatków według najwyższej stawki. Każdy ma prawo tak ułożyć swoje sprawy, aby jego podatki był jak najniższe”.  

Mój osobisty ranking spółek przedstawia się następując:

1) spółka maltańska – dzięki systemowi zwrotu podatku, faktyczne opodatkowanie takiej spółki powinno być na poziomie niższym niż 5%. Zastosowanie spółki maltańskiej umożliwia wypłatę zysku do polskiego udziałowca bez podatku na Malcie, jak i bez podatku w Polsce. Malta jest członkiem UE więc spółka maltańska korzysta z systemu europejskich dyrektyw.

2) spółka w ZEA – spółka taka nie powinna podlegać żadnemu opodatkowaniu w ZEA. Posiadanie takiej spółki umożliwia nabycie rezydencji podatkowej w ZEA. Rezydent podatkowy ZEA nie płaci podatku od dochodów osobistych. Wymiana informacji podatkowych pomiędzy ZEA a Polską jest trudna.

3) spółka w Libanie – spółka ta opłaca stały roczny podatek w wysokości ok. 650 USD. Umożliwia wypłatę zysku do polskiego rezydenta bez podatku w Libanie i bez podatku w Polsce.

Główne kryterium jakie towarzyszyło stworzeniu tego rankingu to stopień opodatkowania zysków na poziomie samej spółki oraz opodatkowanie wypłaty zysku do udziałowca będącego polskim rezydentem w państwie siedziby spółki, jak i w Polsce.

Wybierając lokalizację zagranicznej spółki należy oczywiście wziąć pod uwagę szereg innych kryteriów. W szczególności należy pamiętać, że struktura nie może być sztuczna a spółka zagraniczna powinna prowadzić rzeczywistą działalność gospodarczą.

Powyższe jest ważne kontekście polskich przepisów dotyczących zagranicznej spółki kontrolowanej oraz klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Trzeba być również rozważnym w zakresie korzystania z firm oferujących cudowne rozwiązania podatkowe. Takich cudownych rozwiązań nie ma. Są jedynie rozwiązania, które oferują korzyści podatkowe, ale aby w pełni wykorzystać ich potencjał trzeba liczyć się również z ograniczeniami.

Zainteresowanych uzyskeniem bliższych inforamcji zapraszam do kontaktu z nami.