W internecie znów wysyp ofert na założenie spółki LLC w Wielkiej Brytanii. Większość tych sponsorowanych ofert pojawia się na Facebook’u. Staramy się zamieszczać komentarze pod takimi ofertami, aby przedsiębiorcy świadomie i bezpiecznie korzystali z optymalizacji. Niestety komentarze są od razu usuwane i blokowana jest dalsza możliwość ich dodawania. Zamiast merytorycznej wymiany zdań (z korzyścią dla potencjalnego zainteresowanego taką optymalizacją) mamy więc pokaz tego, że wyłącznym cele zamieszczającego ofertę jest sprzedaż spółki w UK, bez względu na wszystko (przede wszystkim bez względu na dobro i bezpieczeństwo klienta).

Ostatnio spotkaliśmy się z kilkoma osobami, które założyły spółki w UK, ale potem okazało się, że są im one do niczego nieprzydatne. Po pierwsze należy wskazać, że założenie i prowadzenie działalności za pośrednictwem takiej spółki nie jest dla każdego. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi stacjonarną działalność gospodarczą w Polsce np. gabinet dentystyczny to uznanie, że taki gabinet prowadzi spółka z UK i jednocześnie wszelkie zyski z tej działalności rozliczane są dla celów podatkowych wyłącznie w UK, jest tak nieprawdziwe jak niebezpieczne. Tak optymalizacja opiera się na zupełnej fikcji.

Nigdy nie jest tak, że jedna optymalizacja podatkowa jest dobra dla każdego. Każde rozwiązanie optymalizacyjne powinno być unikalne i dostosowane do potrzeb oraz wymagań konkretnej osoby. Sprzedawanie tego samego rozwiązania wszystkim, bez wnikliwej analizy stanu faktycznego, jest naszym zdaniem nieuczciwe.

Druga kwestia – część biur, które oferują założenie spółki w UK a potem trzeba im płacić za jej utrzymanie każą przedsiębiorcy, aby sam w systemie wypełniał odpowiednie rubryki konieczne do dokonania rozliczenia z brytyjskim fiskusem. Czy to oznacza, że te firmy nie wiedzą jak prowadzić rozliczenia podatkowe w UK? A może chcą zdjąć z siebie odpowiedzialność w przypadku pojawienia się problemów? Odpowiedzcie sobie Państwo na to sami.

Kolejna rzecz to brak informowania przedsiębiorcy odnośnie skutków oraz ryzyk, które mogą wystąpić w Polsce w związku z przeniesieniem biznesu zagranicę. Brak informowania wynika zapewne po części z braku dostatecznej wiedzy i doświadczenia, ale również z braku woli – najważniejsze jest sprzedanie spółki w UK (a konsekwencje i tak poniesienie wyłącznie klient). Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, czy firmy oferujące założenie spółki w UK posiadają stosowne ubezpieczenie OC, gdyby ich działanie wyrządziło szkody klientowi? Jeżeli nie, to jaka jest odpowiedzialność tych firm? Jeżeli usługę doradztwa udziela doradca podatkowy to klient może być spokojny o to, że taki doradca bierze pełną odpowiedzialność za udzieloną poradę np. podpisuje opinię imieniem i nazwiskiem z podaniem numeru. Doradca podatkowy ma ponadto obowiązek posiadania polisy OC na minimalnym poziomie 60 tyś. zł.

Jeżeli chcenie Państwo przeprowadzić optymalizację podatkową to w pierwszej kolejności skontaktujcie się z polskim doradcą podatkowym. Na naszym blogu http://www.michalzdyb.pl/blog jest szereg wpisów które pomogą Państwu przeprowadzić taką optymalizację w sposób bezpieczny. W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji kontakt@michalzdyb.pl

Michał Zdyb, doradca podatkowy