Ostatnio, jak grzyby po deszczu, wyrastają ogłoszenia chwalące bardzo skuteczne optymalizacje podatkowe z wykorzystaniem zagraniczniczych porządków prawnych. Wszyscy nagle stali się ekspertami w zakresie spółek w Czechach i na Słowacji.

Ten wpis stanowi przestrogę przed korzystaniem z takich optymalizacji, a raczej przed korzystaniem z usług doradztwa podatkowego świadczonych przez osoby bądź firmy, które nie mają do tego kwalifikacji.

Jeżeli chcesz skorzystać z takiej optymalizacji to w pierwszej kolejności sprawdź, czy osoba która oferuje rozwiązanie posiada tytułu doradcy podatkowego. Lista osób oraz podmiotów uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego znajduje się na stronie internetowej MF oraz na stronie Krajowej Izby Doradców Podatkowych - https://krdp.pl/doradcy.php.

Dlaczego jest to takie ważne? – doradca podatkowy posiada wszechstronną wiedzę podatkową popartą zdanym państwowym egzaminem. Dodatkowo doradca posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC i jeżeli na skutek jego porady wpadniesz w kłopoty podatkowe np. będziesz musiał dopłacić podatek, otrzymasz odszkodowanie własnej z tej polisy OC.

Na pewno nie wszystkie firmy bądź osoby oferujące rozwiązania optymalizacyjne, o których teraz głośno, posiadają uprawnienie do świadczenia usług doradztwa podatkowego. Tym bardziej nie posiadają ubezpieczenia OC.

Doradca podatkowy ma obowiązek podpisać każdą opinię własnym imieniem i nazwiskiem, z podaniem tytułu zawodowego oraz numeru wpisu na listę doradców podatkowych. Doradca podatkowy to gwarancja bezpiecznego rozwoju firmy. Współpraca z doradcą podatkowym zapewni bezpieczeństwo prowadzonej działalności gospodarczej i przyczyni się do dynamicznego rozwoju. Doradcę podatkowego obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej, także po zakończeniu obsługi klienta. Powyższego nie zapewniają różnego rodzaju firmy oferujące cudowne optymalizacje.

Piszę to wszystko z uwagi na bezpieczeństwo Twojego biznesu.

Michał Zdyb, doradca podatkowy, nr wpisu 11424