Optymalizacja podatkowa – jak nie dać się nabić w butelkę. Część 2.

Wczoraj jeden z klientów przesłał mi ofertę od firmy, która promuje spółki z.o.o. zakładane w Wielkiej Brytanii. W tej ofercie były wskazane różnice pomiędzy opodatkowaniem polskiej sp. z o.o. i brytyjskiej spółki Ltd. Z ciekawością zasiadłem do przestudiowania owego porównania. I jakież było moje zdziwienie, gdy …

Wśród wad polskiej spółki z o.o wskazano, że wypłata dywidendy przez taką spółkę do osoby fizycznej (zakładam, że chodziło o polskiego rezydenta podatkowego) podlega opodatkowaniu podatkiem PIT w Polsce według skali podatkowej [sic!].

Była to tak nieprawdopodobna wiadomość, że sam zacząłem się zastanawiać czy moja wiedza podatkowa jest aktualna i czy nie było jakiejś zmiany przepisów, linii orzeczniczej którą przegapiłem. Otóż nie było żadnej zmiany i wypłata takiej dywidendy podlega na dzień dzisiejszy zryczałtowanemu opodatkowaniu z zastosowaniem 19-o% stawki podatku PIT.

Powyższe pokazuje, że niektóre firmy (nazywając rzecz po imieniu) oszukają potencjalnych klientów. Okazuje się więc, że chcąc skorzystać z oferty takiej firmy należy być ekspertem w zakresie polskich przepisów podatkowych. W przeciwnym wypadku można wpaść w niezłe kłopoty i przeprowadzić taką optymalizację, która da korzyści finansowe wyłącznie „firmie optymalizacyjnej”.

Po przeczytaniu opisu takiej „wady” polskiej sp. z o.o. nie miałem już siły na weryfikowanie dalszej treści oferty. Tym niemniej rzuciło mi się jeszcze w oczy, że „firm optymalizacyjna” wskazała, że opodatkowanie zysku osiąganego za pośrednictwem polskiej spółki komandytowej wynosi 20% [sic!]. Chyba firma optymalizacyjna korzysta z innych przepisów prawa niż ja. Według mnie zysk z tytułu uczestnictwa w polskiej spółce osobowej jest opodatkowany z wykorzystaniem innej stawki podatkowej.

Może powinienem wymienić nazwę tej „firmy optymalizacyjnej” na blogu (żebyście mogli Państwo pełną świadomość w zakresie tego czy skorzystacie z jej usług), ale nie chcę ryzykować ewentualnych sporów prawnych. Kto jest zainteresowany poznaniem jak nazywa się ta firma niech napisze do na adres mzdyb@michalzdyb.pl.

Pamiętaj, że piszę powyższe w trosce o bezpieczeństwo podatkowe Twojego biznesu.

Michał Zdyb, doradca podatkowy, nr wpisu 11424.